تبلیغات
انجمن علمی مکانیک و مکانیزاسیون کشاورزی دانشگاه محقق اردبیل - کشاورزی ارگانیک
30 آبان 90

کشاورزی ارگانیک

   نوشته شده توسط: ابراهیم علا نوشهر    نوع مطلب :مکانیزاسیون کشاورزی ،

استفاده از کودهای شیمیائی به اندازه زیاد و به‌کارگیری بی‌رویه آفت‌کش‌های شیمیائی باعث آلودگی آب، هوا و خاک می‌شود. طی این فرآیند آفت‌های موجود نسبت به سموم شیمیائی مقاوم شده و آفت‌های جدیدی نیز ظاهر می‌شوند. سلامتی خاک نیز در این روند تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد .
سیستم های کشاورزی ارگانیک بر پایه مدیریت اکوسیستم استوار است و به نهاده های خارج از مزرعه وابسته نیست .
در این نوع از كشاورزی از نهاده های سنتز شده مانند کودهای شیمیایی، آفت کش ها ، داروهای دامپزشکی، گیاهان اصلاح شده ژنتیکی و نژادی و مواد نگهدارنده، مواد افزودنی و از تابش اشعه ها استفاده نمی شود

کشاورزی ارگانیک مدیریت تولید مناسب است که باعث تقویت و توسعه سلامت اکوسیستم های زیستی، چرخه های زیستی و فعالیت بیولوژیکی خاک می شود. این نظریه تاکید دارد که از نهاده های داخل مزرعه استفاده گردد و از نهاده های بیرونی استفاده ای نشود. و برای این منظور احتیاج به سیستم های تطابق پذیری در هر منطقه داریم . این کار باعث استفاده از روشهای کشاورزی زیستی و مکانیکی و بدون استفاده از نهاده های خارجی سنتز شده صورت می گیرد.
مفهوم ارگانیک:
 ارگانیک در لغت نامه ها به عناوین مختلف ترجمه شده است.ازجمله عالی،بدست آمده از سازوارهای زنده،وابسته به اندام،تن مایه و...اثر ارگانیک به اثری گفته میشود که مانند گیاه وموجودی زنده کاملا به صورتی پویا درجهات مختلفی رشد کرده باشدوهیچ عاملی به جزنیروهای حیاتی مانع رشدآن نشده باشد.
? کشاورزی ارگانیک:
كشاورزی ارگانیك یعنی استفاده از اطلاعات سنتی و علمی برای كاهش استفاده از سموم و مواد شیمیایی در تولید محصولات.
هدف کشاورزی ارگانیک، ضمن حفاظت از حاصلخیزی خاک، افزایش تولید محصول با کمترین تکیه بر استفاده از مواد شیمیائی است. در واقع هدف این سیستم کشت، حفظ و نگهداری منابع می‌باشد. به بیان دیگر کشاورزی ارگانیک نگرشی علمی و نوین به آن چیزی است که اجداد ما به آن عمل می‌کردند.
تفاوت کشاورزی پایدار و ارگانیک:
در کشاورزی ارگانیک به هیچ وجه مجاز به استفاده ازمواد شیمیایی نیستیم مانند سموم مختلف  و کودهای شیمیایی وهر آنچه که استفاده میکنیم باید بطور طبیعی باشدمانند کود دامی، سبز و ... ولی در کشاورزی پایدار اشکالی در استفاده از مواد شیمیایی نیست ولی باید در حداقل باشد.
محصولات ارگانیک از نظر کیفی برای سلامتی انسان حائزاهمیت هستند.
 
اصول کشاورزی زیستی:
 دلیل تقاضا برای این محصولات مطابقت زیست محیطی این محصولات چه از فرایند تولید تا انتقال به مصرف كننده و نیز سیستم جامع اكولوژیكی مدیریت این مزارع است كه حداقل آسیب زیست محیطی و حداكثر تطابق آن با سیستم‌های طبیعی در بر دارد.
 دلیل برای درخواست تولید محصولات ارگانیك در سطح دنیا وجود باورهای مذهبی و اخلاقی است که این باور ها محیط زیست را بعنوان محیطی برای پرورش نسل‌های گذشته حال و آینده و به جهت تولید غذا برای نسل‌های مختلف در نظر می‌گیرد وهر گونه صدمه زدن به آن را از لحاظ اخلاقی و یا مذهبی را محكوم می‌كند . اخبار حاكی از آنست كه حتی مسیحیان آمریكا در سال جدید میلادی اقدام به خرید كاج‌های نوئلی كه بصورت ارگانیك تولید شده بود می‌كردند و تمایل بیشتری نسبت به خرید این محصولات و وجود داشته و این تمایل تنها در مواد غذایی خلاصه نمی شود.
تعریف فوق توسط فدراسیون بین‌المللی جنبش كشاورزی ارگانیك ارائه شده است(IFOAM) .
تعریف كشاورزی زیستی
 كشاورزی ارگانیك یك سیستم مدیریتی جامعی است كه كمیت و كیفیت محصولات از تولید تا فرآوری و انتقال به مصرف كننده، سلامت خاك، گیاه، حیوان، انسان، میكروارگانیسم‌ها و محیط سیاره زمین بعنوان یك موجود زندة واحد، اصول اكولوژویكی و محیط زیست، اصول عدالت و روابط اجتماعی و احترام به مخلوقات و اصول پایداری زیستی در آن مد نظر است.
روند افزایش سطح زیركشت مزارع ارگانیك در جهان:
همانطور كه در آمار جهانی ملاحظه می گردد از سال 1985 میلادی كه اولین برآورد از مزارع ارگانیك و سطح زیركشت آن در دنیا صورت گرفت تاكنون تعداد زیركشت مزارع ارگانیك در دنیا سیری صعودی داشته و این نشان‌دهندة تقاضای روزافزون برای محصولات زیستی در جهان است. در بین كشورهایی كه اقدام به كشت ارگانیك نموده‌اند استرالیا و كلاً قارة اقیانوسیه بیشترین میزان و كشورهای آفریقایی دارای كمترین میزان سطح زیر كشت برای محصولات ارگانیك می‌باشند این مطالعات توسط شركت SOEL كه مركز آن در كشور آلمان بوده و تحقیقات و فعالیتهای خود را در زمینة كشاورزی ارگانیك و آموزش و سلامت انجام می‌دهد صورت گرفته است.

در كشورهای آسیایی چین بیشترین میزان سطح زیركشت محصولات ارگانیك بوده و كشورهایی مانند ایران تاكنون فعالیت ثبت شده‌ای در این زمینه در سطح دنیا نداشته‌اند.
اصول و روشها:
حفاظت خاك بعنوان یك موجود زندة واحد بعنوان اولین و اصلی‌ترین هدف در كشت ارگانیك مد نظر قرار می‌گیرد. بطوریكه سایر عوامل و نهادها باید به گونه‌ای باشد كه در دراز مدت سبب حاصل‌خیزی بیشتر خاك و احیای اكوسیستم زندة آن گردد.
مزایای کشاورزی ارگانیک برای محیط زیست پایداری در مدت زمان طولانی:
خیلی از تغییرات در محیط زیست در درازمدت اتفاق می افتد. در کشاورزی ارگانیک چون مطابق اکوسیستم رفتار می شود اثر مخربی برای محیط زیست ندارد.
در مورد خاک نیز در کشاورزی ارگانیک از کمترین شخم ، کودهای بیولوژیکی ، تناوب کشت مناسب، گیاهان پوششی و ... استفاده می شود.
همچنین با بهبود جانوران مفید خاک و تخمیر مواد آلی ، بافت خاک بهبود یافته و باروری خاک افزایش می یابد. و میزان مواد مغذی بیشتری به خاک داده می شود. به همین دلیل فرسایش خاک کم گردیده و تنوع زیستی خاک افزایش یافته.
در بسیاری از مناطق کشاورزی، آب به دلیل مصرف بی رویه کود و سموم آلوده گردیده است و به دلیل اینکه در کشاورزی ارگانیک از این مواد کمتر استفاده می گردد به همین دلیل آب نیز آلوده نمی گردد.
برای باروری خاک در کشاورزی ارگانیک از کمپوست ، کودها ی حیوانی و کودهای آلی نیز استفاده می گردد.
برای تولید کودهای شیمیایی باید از منابع تجدید نشدنی مانند نفت استفاده کرد و چون در کشاورزی ارگانیک از این مواد استفاده نمی گردد پس آلودگی هوا نیز کمتر است.
 
همچنین کشاورزی ارگانیک از اثرات گلخانه ای می کاهد. زیرا خیلی از فعالیتهای انجام شده در کشاورزی ارگانیک مانند حداقل شخم ، استفاده از گیاهان تثبیت کننده نیتروژن ، باز گرداندن ضایعات کشاورزی به خاک ، استفاده از گیاهان پوششی باعث افزایش بازگشت کربن به خاک گشته و حفظ و ذخیره سازی کربن را باعث می گردد. 
در سطوح بالا ترکیب گیاهان و حیوانات باعث بهینه سازی مصرف انرژی و بازیافت چرخه مواد می گردد.
در سطوح اکوسیستم حفظ منابع طبیعی در اطراف کشاورزی ارگانیک و فقدان مواد شیمیایی باعث حفظ حیات و حش می گردد. همچنین آیش گذاری زمین باعث عدم فرسایش خاک در تنوع زیستی می گردد.
کشاورزی ارگانیک با اکولوژی هماهنگ است و باعث تثبیت بافت خاک ، حفظ چرخه آب ، چرخه کربن ، چرخه مواد غذایی و آلودگی کمتر زمین است .
 اقداماتی كه در كشاورزی ارگانیك انجام می‌شود به قرار زیر است:
-كشت مخلوط
- كود سبز
- مالچ‌های زیستی
- تناوب زراعی
- شخم حداقل یا عدم شخم
- استفاده از عناصر غذایی مكمل مجاز
- استفاده از بقایای گیاهی و دامی
- تغذیه موجودات مفید خاكزی
- گیاهان پوششی
نهاده‌ها در كشاورزی زیستی :
- كود دامی
- كود سبز
- مالچ‌های كاه و كلش
- میكروارگانیسم‌های مفید
- حشرات مفید
- استفاده از سموم زیستی
- نیروی انسانی
مقایسه انرژی ورودی در كشاورزی رایج و ارگانیك برای بعضی محصولات زراعی در تمامی محصولات بررسی شده بسیار بیشتر از سیستم ارگانیگ است. كه این امر خطرات زیست محیطی بسیاری كه تو سط سیستم رایج اكوسیستم را تهدید می‌كند را نمایان می‌سازد.
 تلفیق دام وگیاه:
طی 50-40 سال گذشته ، در مزارع وسیع كه نهاده های زیادی در آن ها مصرف می شود دامداری از زراعت جدا شده است . مردم چین انواعی از سیستم های زراعی همراه با دام را ابداع كرده اند كه گیاه و دام در این سیستم ها در ارتباط با زنجیره ریزه خواری فرار می گیرد . در این سیستم ها برنج محصول زراعی اصلی است .
زمانی كه دانه برداشت می شود، كاه و كلش همراه با كود دامی در یك دستگاه هضم كننده بیو گاز به صورت كمپوست در آمده و متان حاصله از این فرایند برای پخت و پز و روشنایی استفاده می شود . لجن و لای حاصل از دستگاه هضم كننده نیز برای تولید قارج خوراكی استفاده می شود . بعد از این كه قارچ برداشت شد ، بقایای ماده آلی هم به عنوان كود به مزارع برنج برگردانده می شود ، این سیستم از نظر مصرف انرژی و چرخش عناصر غذایی بی نهایت كارآمد است
مدیریت خاك‌ورزی در كشاورزی ارگانیك
هدف از مدیریت خاك در سامانه‌های ارگانیك، حفظ سلامت و فعالیت بیولوژیكی آن و همچنین فراهم آوردن محیطی مناسب برای رشد گیاه است. لذا امروزه انجام عملیات خاك‌ورزی حفاظتی در بوم نظام‌های ارگانیك به مقدار زیاد توجه می‌شود. خاك‌ورزی حفاظتی به عنوان روشی تعریف می‌شود كه در آن پس مانده‌های گیاهی در سطح یا نزدیك سطح خاك نگهداری می‌شوند. این فرآیند منجر به كنترل فرسایش و حفظ رطوبت خاك می‌شود. به عنوان یك تعریف كلی اصولاً در خاك‌ورزی حفاظتی ‌باید حداقل ?30 بقایای گیاهی در سطح خاك باقی بمانند. در برخی از منابع واژه‌های خاك‌ورزی كاهشی، محدود و یا حداقل به طور مترادف بكار برده می‌شوند. عملیات خاك‌ورزی حداقل، اغلب به عنوان شخم اولیه‌ای كه هم‌زمان با كاشت به منظور كاهش یا خذف شخم ثانویه صورت می‌گیرد، تعریف می‌شود.
لازم به ذكر است كه در سامانه‌های كشت مستقیم بذر و شخم حداقل یا بدون شخم، استفاده از         علف‌كش‌ها و همچنین سوزندان بقایا برای از بین بردن علف‌های هرز، پاك كردن مزرعه از بقایای گیاهی ضروری است ولی باید توجه داشت كه استفاده از علف‌كش‌ها و سوزاندن بقایا، در كشاورزی ارگانیك جایگاهی ندارد و این امر استفاده از روش‌های كشت مستقیم و شخم حداقل را محدود می‌سازد ولی برخی مزایای این روش‌ها مانند صرفه‌جویی در وقت، نیروی كار و سوخت مصرفی، كاربرد آنها را قابل توجیه می‌سازد.
مسئله مهم دیگری كه در سامانه‌های شخم حداقل نباید از نظر دور داشت، كنترل آفات و بیماری‌ها است. وجود بقایای گیاهی در خاك، محل مناسبی را برای زمستان‌گذرانی بیماری‌هایی مانند زنگ زرد، زنگ قهوه‌ای و سفیدك‌ها فراهم سازد كه در این مشكل با سوزندان بقایا تا حدودی مرتفع می‌گردد و البته لازم به ذكر است كه آتش زدن بقایا اصولاً توصیه نمی‌شود؛ مگر در مواقع شیوع آفات و بیماری‌ها.
 
مدیریت تلفیقی آفات (IPM):
 راهكاری برای حفاظت از محصول بر پایه مدیریت كشت بوم است كه از طریق تعادل طبیعی، مخاطرات ناشی از خسارت آفات را كاهش می‌دهد. استفاده بیش از حد سموم آفت‌كش، باعث مقاوم شدن آفات و ظهور آفات جدیدی گردید كه منجر به خسارت بیشتر به محصولات شد. در اثر استفاده بی‌رویه از سموم آفت‌كش، زیست بوم و محیط زیست به طور جدی به مخاطره افتاد و به همین دلیل توجه بین‌المللی به اثرات دراز مدت استفاده از این مواد بر سلامتی انسان‌ها و محیط زیست معطوف گردید. استفاده از شیوه IPM در ابتدا روی آستانه سمپاشی متمركز شد، بعدها روش‌های كنترل غیرشیمیایی با استفاده از سموم به طور لكه‌ای همراه شد كه نهایتاً مدیریت تلفیقی نوین با تكیه بر مدیریت كشت بوم پایه‌گذاری شد.
به طور کلی IPM عبارت است ازشیوه‌هایی در مدیریت آفات كه طی آن محیط زیست و جمعیت فعال آفات مد نظر قرار گرفته و از تمام فنون و الگوهای مناسب به عنوان یك روش امكان پذیر و سازگار برای كنترل جمعیت آفات در زیر سطح آستانه زیان استفاده می‌کند. با توجه به مخاطرات پیش‌آمده حاصل از مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی، از سال1957 میلادی IPM  به عنوان راهبرد جایگزین در سطح دنیا معرفی شد. فنون و روش‌های مورد نظردر IPM عبارتند از:
الف- روش كنترل مكانیكی:
در این شیوه به روش دستی یا با استفاده از ابزارهای ابتدایی به طور مستقیم به حذف جمعیت آفت در اکوسامانه زراعی اقدام می‌شود. نصب توری‌های حشرات، آغشته نمودن تنه درختان به مواد چسبناک، کندن گودال، جمع‌آوری مستقیم حشرات، استفاده از تله‌های تصادفی و جاذب از متداول‌ترین روش‌های کنترل کننده حشرات در مبارزه مکانیکی است.
ب- كنترل فیزیكی:
 در این روش از خواص فیزیكی محیطی مثل آفتاب و یا ادوات علیه آفت استفاده  می‌شود مانند:
  - كاربرد سرما: اكثر حشرات در 10-5 درجه غیر فعال یا از بین می‌روند.
-  كاربرد حرارت: اكثر آفات در 60-55 درجه از بین  می‌روند – شعله افكن برای علف‌های هزر و. .
-   كاربرد نور: تله نوری
-   كاربرد امواج رادیویی و تشعشات: امواج رادیویی با فركانس زیاد (2450 مگاسیكل) در گندم حرارتی معادل 85 – 75 تولید می‌كند.
- استریلیزاسیون خاك با استفاده از گرما:  Solarization Soil
در این شیوه از خواص فیزیکی نظیر انرژی حرارتی، نور و امواج صوتی و تابشی اقدام به کنترل آفات می‌شود. عمده‌ترین روش‌های مورد استفاده در حال حاضر عبارتند از سرما که به صورت یخ آب زمستانه در سطح گشترده توصیه می‌شود؛ گرما یا حرارت زیاد که اغلب در مورد آفات انباری کاربرد دارد؛ نور که با خاصیت فتوتروپیستم مثبت حشرات اقدام به جمع‌آوری آنها تحت تله‌های نوری می‌کند. امواج رادیوئی با فرکانس‌های بسیار بالا که در مورد آفات انباری و بهداشتی توصیه می‌شود؛ پرتوهای یون‌ساز با هدف عقیم‌سازی افراد نر در جمعیت حشرات که در شرایط انباری با کارآیی بسیار بالا کاربرد دارد. روش‌های مبارزه فیزیکی علیرغم عدم تکیه بر مواد شیمیایی مصنوعی به دلیل برخی محدودیت‌ها در قالب کشاورزی ارگانیک در تمام موارد قابل توصیه نمی‌باشد.
 ج- كنترل بیولوژیكی:
مبارزه بیولوژیک عبارتست از استفاده از انگلها، شکارگرها، پارازیتوئیدها و عوامل بیماری‌زا با هدف کاهش جمعیت آفت به زیر سطح زیان اقتصادی. روش‌های متداول کنترل بیولوژیک عبارتند از:
1) وارد نمودن دشمنان طبیعی غیر بومی و استقرار و تداوم یافتن آنها
 2) تکثیر و ازدیاد دشمنان طبیعی آفت طی جمع‌آوری، پرورش و رهاسازی عوامل کنترل بیولوژیک
3) محافظت از حشرات مفید محلی با استفاده معقولانه از سایر روش‌های کنترل آفات و حفاظت از میزبان واسط به طوری که حشرات مفید به تولید مثل خود ادامه داده و در زمان مقتضی قابل دسترس باشند.
در حال حاضر کشاورزی با تکیه بر سموم شیمیایی نتوانسته‌است بسیاری از نیازهای اکولوژیک کشاورزی ارگانیک را تأمین نماید و تمرکز کشاورزان در سامانه‌های سنتی بر مصرف بی‌رویه سموم علیرغم اثر سریع و قابل مشاهده و پیش‌بینی بر روی آفت، سهولت کاربرد و تکرار و قابل اطمینان‌ترین روش در کنترل آفات اولیه، منجر به بروز مشکلات فراوانی از قبیل:
1- ایجاد مقاوت به آفت‌کشها Resistance
2- بروز آفات ثانویه Replacement
3- پایداری زیست محیط و اثر تجمعی سموم در بافت‌های موجود زنده زنجیره‌های بالاتر Residue
4- شیوع بیماری‌های گوناگون در انسان و دام و بروز مسمومیت‌های حاد
5- کاهش میزان بهره‌وری محصول
6-  افزایش میزان هزینه تولید
7- عدم کارآیی سرمایه‌گذاری در کشاورزی


جنبه‌های اقتصادی:
جنبه‌های اقتصادی كشاورزی زیستی  یك‌نظام‌كشاورزی‌پایدار،‌طبق‌تعریف‌بایدجواب‌گوی‌نیازهای‌نسل‌
حاضر ،بدون‌مخاطره‌انداختن‌نیا‌زهای‌‌نسل ‌آینده‌‌باشد،ضمن‌این كه بایدازنظر اقتصادی‌برای‌كشاورزان وجامعه‌به‌طوركلی‌پایداروامكان‌پذیرباشد.كشاورزان زیستی‌باكشت‌چندین‌محصول‌دریك‌زمان‌كه‌اغلب با‌دامداری‌همراه‌است‌تنوع‌شغلی‌خودرا افزایش‌می‌دهند. تنوع، مخاطرات‌اقتصادی‌راكاهش‌می‌دهدوباعث خودكفایی‌درزمینه‌عناصرغذایی،تغذیه‌دام،موادآلی خاك‌وانرژی‌می‌شود.

هزینه تولید:
هزینه تولید درمزارع زیستی بدلیل استفاده كمترازنهاده های خارجی،كمترازمزارع رایج است.خریدكودهای مصنوعی وآفت كش دراین نظام وجودندارد هزینه علوفه خریداری شده،دامپزشكی وتعویض دام نیزكمتراست.علاوه براین كشاورزان زیستی هزینه كمتری رابرای استهلاك سرمایه گذاری های مربوط به نهاده هایی نظیر ابزارهای ماشین وتجهیزات پرداخت می كنند.درمجموع هزینه نهاده هادرمزارع زیستی كمتراست.

بازار یابی :
تقاضابرای‌موادغذایی‌زیستی،نه‌تنهادركانادا ،بلكه‌درامریكای‌شمالی،ژاپن‌واروپابه سرعت‌روبه‌افزایش‌است.این‌رشدفزاینده‌باعث‌نوسان‌قیمت‌دربازارشده‌است.به‌عنوان‌مثال،دربرخی بازارها،تقاضاهای‌بسیارویژه‌ای‌درزمینه كیفیت‌محصول‌وجودداردكه‌سال‌به‌سال‌تغییر می‌كنند.صنعت‌زیستی‌هنوزدرحال‌گسترش است‌وزیرساخت‌های‌نظام‌های‌حمل‌ونقل،عمده فروشی‌وتوزیع‌درمراحل‌اولیّه‌شكل‌گیری‌است.
برخی‌كشاورزان‌كنترل‌بازاررادراختیاردارند. بعضی‌ازآنهااتحادیه‌های‌بزرگ‌وبرخی‌تعاونی های‌كوچك‌راتشكیل‌دادندكه‌امكانات فرآوری‌وعمل‌آوری‌رادارند.كشاورزان‌اگر بخواهندازمابه‌التفاوت‌قیمت‌برای‌محصولاتشان استفاده‌كنند،بایدمحصولی‌باكیفیت‌بالاتولید نمایندكه‌این‌امرمستلزم‌اقدامات‌زیادی است.زمانی‌كه‌محصولات‌براساس‌قراردادهای منعقدشده‌باكارخانجات‌محصولات‌زیستی‌تولید می‌شوند،لازم‌است‌كه‌كشاورزان‌تضمین‌نمایند كه‌نوع‌واریته‌وكیفیت‌محصول‌مطابق‌نیازهای خریداران‌خواهدبود.
بیشتركشاورزان‌درخواهندیافت‌كه‌بخشی‌از محصولاتشان‌مطابق‌نیازهای‌خریداران یااستاندارهانبوده‌ودربازارمحصولات رایج،فروخته‌خواهدشدویااینكه‌برای‌تغذیه دام مورداستفاده‌قرارخواهدگرفت.
استانداردها و گواهی زیستی:
استانداردها در كشاورزی ارگانیك شامل: اصول و قواعد، پیشنهادات و ضرورتهایی هستند كه باید در كلیه مراحل تولید فرآوری و انتقال محصول به مصرف كننده رعایت شوند
 مدیریت تلفیقی عناصر غذائی
برای حفظ مواد آلی و زندگی موجودات زنده از جمله کرم خاکی از روش‌های شخم حفاظتی استفاده کنید. به‌جای اینکه بقایای محصولات زراعی را بسوزانید و یا دور بریزید آنها را به کمپوست تبدیل کنید. هر سال حداقل ? تا ? تن کمپوست در هر هکتار به‌دست می‌آید. هر دو تا سه سال یک بار به مزرعه کود سبز بدهید. برای مثال می‌توانید شاخ و برگ نازک گیاه و یا سایر درختان خانواده پروانه‌آسا را هنگام شخم زمین زراعی به خاک اضافه کنید. این عمل می‌تواند نیاز به کودهای شیمیائی را کاهش داده و یا از بین ببرد. از شاخ و برگ گیاهان خانواده پروانه‌آسا به‌عنوان کود سبز استفاده کنید.
کمبودهای غذائی خاک را (براساس آزمایش شیمیائی خاک) با اضافه کردن مواد معدنی نظیر سنگ‌های فسفره، گچ ترمیم کنید. به‌جای سعی در نابودی علف‌های هرز، جمعیت آنها را بدون به‌کارگیری روش‌های شیمیائی کنترل کنید. 
تهیه کمپوست یعنی چه؟
تهیه کمپوست یک سلسله فرآیندهای بیوشیمیائی است که طی آن میکروارگانیسم‌ها، مواد آلی زاید، بقایای گیاهی، ضایعات آشپزخانه، فضولات دامی و ادرار را به کمپوست که یک ماده اصلاح‌کننده خاک است، تبدیل می‌کند. محصول نهائی این فرآیند یک کود آلی پوسیده و یکنواخت است که سرشار از موادغذائی و سیاه‌رنگ است.
? مزایای استفاده از کمپوست
- موادغذائی را تأمین می‌کند.
- فعالیت‌های میکروبی را تشدید می‌کند که موجب می‌شود موادغذائی خاک آزاد شوند و مورد استفاده گیاه قرار گیرند.
- نیاز به کودهای شیمیائی را که گرانقیمت و بالقوه برای محیط‌زیست زیانبار می‌باشند، کاهش می‌دهد.
- مقدار کربن آلی و ازت خاک را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که خصوصیات فیزیکی اصلاح شود. این پدیده عکس‌العمل خاک نسبت به کودهای شیمیائی را بهتر می‌کند و عملکرد محصول را افزایش می‌دهد.
- ساختمان خاک را اصلاح می‌کند و باعث بهبود زهکشی خاک و انجام عملیات شخم در آن می‌شود.
- ظرفیت ذخیره‌سازی رطوبت خاک را افزایش می‌دهد.
- با اصلاح ساختمان خاک به کاهش فرسایش بادی کمک می‌کند.
گواهی ارگانیک(organic certification) 
یعنی اینکه این محصول فرآیندهای ارگانیک را طی کرده. این برچسب اسم شرکت گواهی دهنده و نوع استاندارد آنرا مشخص کرده است .
تولیدات ارگانیک گواهی شده باید تمام مراحل تولید بسته بندی و فرآوری را زیر نظر اعضای گواهی دهنده طی کرده باشند. و تولیدات توسط انجمن های گواهی دهنده برچسب دریافت کنند.به این نکته توجه کنید که برچسب ارگانیک باید در طول مراحل فرآیند و تولید رعایت گردد.
 
چگونه کشاورزی ارگانیک می تواند باعث پیشرفت و توسعه تنوع زیستی گردد؟
با احترام گذاشتن به ظرفیت طبیعی خاک ، گیاه، حیوانات و اکوسیستم کشاورزی ارگانیک می تواند به حفظ تنوع زیستی کمک کند.
در این نوع کشاورزی با استفاده از عملکردهای اکولوژیکی طبیعی می توان تولید را افزایش داده و در برابر آفات و بیماریها مقاوم نمود. کودهای سنتز شده ، ارگانیسم های اصلاح ژنتیک شده و آفت کش ها اثر منفی بر روی تنوع زیستی و سلامتی دارند و در این نوع کشاورزی استفاده از آنها ممنوع است.
فواید زراعت ارگانیك:
1- در كشاورزی ارگانیك آب توسط مواد شیمیایی آلاینده مانند كودهای مصنوعی، آلوده نمیگردد.
2- در كشاورزی ارگانیك تعادل اكوسیستم و حاصلخیزی خاك حفظ میگردد. فرسایش خاك نیز تا 50 درصد كاهش می یابد.
3-تنوع زیستی در زمینهای زراعی ارگانیك 57 درصد بیشتر است. (به علت عدم استفاده از سموم آفت كش و علف كش)
4-كشاورزان در معرض سموم و آلاینده های كمتری قرار میگیرند.

فواید مصرف مواد غذایی ارگانیك:
1- ارزش غذایی بالاتری دارند. میزان ویتامین C ، كلسیم، منیزیوم، آهن و فسفر در مواد غذایی ارگانیك بیشتر است.
2- مواد غذایی ارگانیك حاوی آنتی اكسیدان بیشتری میباشند. (50 درصد بیشتر از محصولات غیر ارگانیك). چراكه آفت كشهای مصنوعی تولید این مواد را در گیاهان كاهش داده اما كودهای حیوانی و آلی بكار رفته در كشاورزی ارگانیك تولیدآنها را افزایش میدهد.
3-كمتر سمی هستند. محصولات ارگانیك سالم تر بوده و به بقایای آفت كشهای آلی كمتر آلوده میباشند. همچنین این محصولات فاقد افزدنیهای غذایی بوده و طبعا سالمتر میباشند.
4-خوشمزه و خوش طعم تر هستند. یكی از دلایل آن این است كه محصولات ارگانیك پس از برداشت در مدت زمان كمتری بدست مصرف كننده رسیده و تازه تر میباشند. و همچنین در محصولات تهیه شده به روش سنتی، با فرآوریها و دستكاریهایی كه بروی آنها صورت میگیرد تنها به ظاهر، رنگ، بالا بردن ماندگاری، افزایش تولید و مقاوم كردن آنها در برابر صدمات ناشی از حمل و انبار داری توجه میشود و نه كیفیت و ارزش تغذیه ای آن.
5-تولید كنندگان محصولات ارگانیك از استانداردها و دستورالعمل های بسیار سخت گیرانه ای تبعیت میكنند كه احتمال آلوده شدن اینگونه محصولات به هر گونه مواد شیمایی و سمی منتفی میباشد.

معایب محصولات ارگانیك:
1- گرانقیمت هستند.
2-تولید و عرضه آنها بسیار محدود است .
ده علت برای لزوم حرکت به سوی کشاورزی ارگانیک :
    ?- محصولات ارگانیک استانداردهای بیشتری دارند.
    ?- طعم غذاهای ارگانیک بهتر است.
    ?- محصولات ارگانیک خطر بیماری ها را کم می کند.
    ?- کشاورزی ارگانیک به منابع آبی احترام می گذارد
    ?- کشاورزی ارگانیک باعث ایجاد خاک سالم می شود.
    ?- کشاورزی ارگانیک الگوبرداری از طبیعت است.
   ?- کشاورزی ارگانیک هدایت کننده تحقیقات تازه است.
  ?- تولیدکنندگان ارگانیک در جهت تنوع زیستی تلاش می کنند.
    ?- کشاورزی ارگانیک به حفظ سلامت جوامع روستایی کمک می کند.
    ??- تنوع غذاهای ارگانیک.
معیارهای ارگانیک برای فرآورده های حیوانی:

1 . حیوانات می بایستی حداکثر از روز دوم تولد 100% از محصولات کشاورزی ارگانیک تغذیه نمایند.

2 . در هیچ زمان هیچگونه آنتی بیوتیک و هورمون نبایستی استفاده شود.

3 . حیوانات چرنده بایستی از مراتع کاملاً طبیعی تغذیه کنند.

4 . هر حیوان بایستی از سر پناه ، آب سالم ، هوای تازه ، نور مستقیم آفتاب و فضای کافی برخوردار باشد.
جمع‌بندی:
كشاورزی ارگانیك سیستمی است كه در صورتیكه از طرف مردم و دولت و نهادهای غیر دولتی به آن تو جه شود می‌تواند منجر به حفاظت و حاصلخیزی خاك در بلند مدت سلامت و تولید بالای محصولات گیاهی و دامی، بالابردن كیفیت و اهمیت غذایی، اثرات مثبت اجتماعی، بازار مناسب و صرفة اقتصادی گردد.
نتیجه گیری:
1-افزایش تولید محصولات كشاورزی با استفاده ازیافته های علمی جدید وارقام پرمحصول
2-كاهش هزینه تولید محصولات كشاورزی وافزایش درآمدكشاورزان
3-استفاده از مكانیزاسیون مدرن وكاهش عملیات خاكورزی وفشردگی خاك
4-حفظ بقایای گیاهی محصول سال قبل به منظور تامین مواد غذای خاك
5-كاهش ویا عدم استفاده از كودهای شیمیایی وسموم در مزارع برای سلامتی انسان ودام
6-استفاده از مبارزه تلفیقی و تناوب زراعی برای پایداری در محصول
7-استفاده از كودسبز و مالچ پاشی درمزارع جهت حفظ رطوبت خاكCialis prices
2 تیر 98 23:34

This is nicely expressed. .
cialis professional yohimbe we use it cialis online store tadalafil cialis 5mg billiger cost of cialis cvs online cialis buy online cialis 5mg acquisto online cialis cialis canada on line cost of cialis per pill
Cialis online
2 تیر 98 08:04

Nicely put, Thanks a lot!
cialis mit grapefruitsaft cialis uk next day generic cialis bulk cialis cost of cialis cvs generic cialis pill online cialis tadalafil online cialis cuantos mg hay discount cialis no prescription cialis cheap
http://lorade.strikingly.com/
1 تیر 98 16:56

Fantastic data. Regards.
cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis acheter cialis kamagra cialis dosage i recommend cialis generico enter site 20 mg cialis cost precios cialis peru cialis generika cialis 30 day sample cialis super kamagra
http://terrirast.strikingly.com/
1 تیر 98 00:02

You said it adequately.!
cialis prezzo di mercato cialis with 2 days delivery cialis generic availability try it no rx cialis cialis tadalafil cialis savings card buy cialis cheap 10 mg chinese cialis 50 mg cialis 5 mg effetti collateral cost of cialis cvs
http://derslobur.strikingly.com/
31 خرداد 98 08:01

Useful advice. Thanks a lot!
generic cialis at the pharmacy look here cialis cheap canada cialis 5 mg funziona usa cialis online buy cialis online cheapest cialis side effects dangers cialis 10mg prix pharmaci cialis canadian drugs prescription doctor cialis cialis generic tadalafil buy
http://precacpe.strikingly.com/
30 خرداد 98 15:03

Wonderful forum posts. Many thanks!
the best site cialis tablets cialis bula cialis 5mg click here to buy cialis cialis soft tabs for sale cialis reviews non 5 mg cialis generici cialis sicuro in linea cialis kaufen wo we like it cialis price
http://hosatin.strikingly.com/
29 خرداد 98 21:03

Seriously tons of helpful advice.
online cialis cialis generic availability cialis online holland cialis super kamagra canadian discount cialis how does cialis work cialis 5 mg cialis rezeptfrei cialis en 24 hora buy cialis online legal
Buy cialis online
29 خرداد 98 04:44

Cheers, Ample posts!

cialis vs viagra cialis sale online only best offers cialis use click now buy cialis brand cialis savings card cialis 20 mg best price if a woman takes a mans cialis where cheapest cialis cialis generic availability precios de cialis generico
http://okscenel.strikingly.com/
28 خرداد 98 06:03

Whoa plenty of helpful information!
we recommend cialis info venta cialis en espaa canadian drugs generic cialis generic cialis at walmart cialis price in bangalore cialis tadalafil online cialis coupons interactions for cialis cialis 30 day trial coupon cialis generico
http://osexmer.strikingly.com/
27 خرداد 98 15:07

Beneficial information. Thank you.
buy cialis online buy cialis online cheapest generic cialis tadalafil buy cialis cheap 10 mg cialis wir preise cialis pills cialis billig cialis pills in singapore ou acheter du cialis pas cher cialis for sale
Online cialis
27 خرداد 98 00:38

Cheers. Plenty of facts.

cialis cipla best buy link for you cialis price brand cialis generic cialis 100mg suppliers cialis super acti cialis italia gratis cialis 5 mg funziona cialis generico online cialis usa cost how much does a cialis cost
generico cialis mexico
26 خرداد 98 10:33

Helpful material. Many thanks!
cialis kamagra levitra walgreens price for cialis cialis pills price each cialis billig cialis pills price each we recommend cialis best buy price cialis per pill cialis cuantos mg hay cialis cipla best buy preis cialis 20mg schweiz
http://tidelte.strikingly.com/
25 خرداد 98 20:54

You actually expressed that terrifically.
cialis herbs cialis farmacias guadalajara cialis great britain cialis y deporte safe site to buy cialis online cialis free trial only now cialis 20 mg viagra vs cialis prezzo di cialis in bulgaria where cheapest cialis
http://wartcontge.strikingly.com/
25 خرداد 98 06:49

You said it very well..
cialis australia org buying brand cialis online ou trouver cialis sur le net generic for cialis cialis billig tadalafil 10 mg venta de cialis canada cialis 5mg comprar cialis navarr the best choice cialis woman
http://siovibu.strikingly.com/
24 خرداد 98 16:41

Seriously all kinds of good information.
we recommend cialis info safe dosage for cialis cialis uk cialis reviews cialis price in bangalore cialis patent expiration cialis lowest price calis buy original cialis cialis generika
how does cialis work
24 خرداد 98 02:06

Very well spoken indeed. .
cialis mit grapefruitsaft cialis without a doctor's prescription low dose cialis blood pressure cialis online napol comprar cialis 10 espa241a cialis price thailand cialis qualitat miglior cialis generico cialis generique 5 mg cialis 5 mg para diabeticos
http://keytmatra.strikingly.com/
22 خرداد 98 22:26

Good facts, Thanks a lot!
cialis 20 mg cut in half cialis dosage amounts safe site to buy cialis online tadalafilo best generic drugs cialis tadalafil generic cialis for sale south africa free generic cialis cialis super acti enter site 20 mg cialis cost
cialisvie.com
19 خرداد 98 17:57

Cheers, Loads of knowledge!

cialis 5 mg cialis online we like it cialis price comprar cialis 10 espa241a generic cialis pro sublingual cialis online cialis online cialis rckenschmerzen cialis tadalafil callus
cialisvie.com
18 خرداد 98 12:32

You actually stated it effectively.
low cost cialis 20mg cialis 20mg cialis 5 mg scheda tecnica cialis without a doctor's prescription cialis 20 mg cut in half sialis cialis prezzo in linea basso cialis 5 mg schweiz cialis prezzo al pubblico cialis name brand cheap
https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/aktuelles/termine
5 اردیبهشت 98 02:22
スーパーコピーブランド時計代引き日本国内発送安全後払いスーパーコピーブランド専門店
http://montel.nsk.ru/catalogs/ABB
5 اردیبهشت 98 02:21
スーパーコピー時計,ブランドコピー激安通販
http://old-2014.rsu.edu.ru/node/1295
30 فروردین 98 03:32
ロレックス腕時計ブランドコピー 代引き
http://www.vrnfolk.ru/history
28 فروردین 98 11:54
最高級ルイヴィトン スーパーコピー代引き,ルイヴィトン バッグ コピー,ルイヴィトン 長財布 コピー 代引き販売
http://canadianorderpharmacy.com/
24 فروردین 98 06:44

Regards! I enjoy it!
canadian viagra online canadian pharmacies pharmacy canada online prescriptions canadian pharmacy no prescription pharmacy onesource online pharmacy drugstore online canadian pharcharmy online24 pharmacy canada the best canadian online pharmacies
buy cheap cialis on line
16 آذر 97 11:32

Awesome advice. With thanks.
cialis lilly tadalafi buy cialis online cheapest canadian cialis generic cialis calis cialis dose 30mg buy brand cialis cheap tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica cialis 20 mg cut in half
buy tadalafil no prescription
15 آذر 97 16:21

This is nicely put! .
only now cialis for sale in us cialis efficacit cialis australian price cialis generika buy original cialis buy cialis cheap 10 mg cialis authentique suisse cialis cuantos mg hay cialis with 2 days delivery cialis with 2 days delivery
buy tadalafil no prescription
14 آذر 97 20:34

Seriously a lot of helpful knowledge.
cialis generisches kanada cialis e hiv cialis generico postepay buy cialis uk no prescription cialis canada on line acquistare cialis internet deutschland cialis online cialis diario compra best generic drugs cialis cialis billig
Online cialis
14 آذر 97 06:19

Truly plenty of beneficial facts.
order cialis from india non 5 mg cialis generici cialis 20 mg cut in half rx cialis para comprar cialis sale online cialis for sale south africa cialis 20 mg effectiveness venta cialis en espaa cialis 5mg prix prices for cialis 50mg
Online cialis
13 آذر 97 18:58

Cheers. Very good information.
if a woman takes a mans cialis prix de cialis ou acheter du cialis pas cher dosagem ideal cialis where cheapest cialis cialis online deutschland buying cialis overnight enter site very cheap cialis cialis canada enter site natural cialis
Generic cialis
13 آذر 97 07:52

Awesome knowledge. Cheers.
cialis cuantos mg hay cialis manufacturer coupon cialis 5 mg cialis official site cialis flussig generico cialis mexico cialis pills in singapore generic cialis 20mg tablets cialis generico cialis 10mg prix pharmaci
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30