تبلیغات
انجمن علمی مکانیک و مکانیزاسیون کشاورزی دانشگاه محقق اردبیل - ده مهندس برتر تمام دورانها
3 آبان 90

ده مهندس برتر تمام دورانها

   نوشته شده توسط: عبدالمطلب کریمی    نوع مطلب :مکانیک ماشین آلات ،

مهندسان افرادی هستند كه دنیای مدرن پیرامون ما را ساخته اند. هر وسیله ای كه اكنون در دست شماست زمانی وجود نداشته ولی یك فكر و ایده یك یا چند نفر همراه با نبوغ منجر به طراحی و ساخت تجهیزات پیشرفته امروز شده است. اما اگر بخواهیم ارزش كار مهندسان را بررسی كنیم آن را با چه معیاری می سنجیم؟ آیا تا به حال فكر كرده اید بزرگترین مهندسان تاریخ چه كسانی بوده اند؟ این همان چیزی است كه در این مقاله مهمان یاد بگیر دات كام خواهید بود. در اینجا ما 10 مهندس برتر تاریخ را به صورت معكوس از دهم تا اولین آنها بررسی می كنیم.

10- نیكلاس اتو

نیكلاس اتو اولین موتور چهار زمانه یا موتور سیكل اتو را ساخته است. به این موتور ها موتور های احتراق داخلی یا درون سوز می گویند، چون سوخت مستقیماً در اتاقكی كه پیستون وجود دارد می سوزد. موتور های سیكل اتو یا چهار زمانه هنوز در اتومبیل هایی كه در خیابان در رفت آمد هستند استفاده می شوند. البته در آنها بهینه سازی هایی برای افزایش راندمان، كاهش مصرف سوخت، كاهش سر و صدا و... انجام شده است. گذشته از طراحی اتو سرمایه گذاری دو تاجر بزرگ به نام های گاتلیب دایملر و كارل بنز موجب شد موتور اتو محرك اتومبیل های امروزی باشد.

9- آلن تورینگ

آلن تورینگ ساختار دودوی یا باینری را در ریاضیات پایه گذاری كرد، كه امروزه در تمام كامپیوتر های دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. او را پدر علم كامپیوتر می دانند. كامپیوتری كه شما اكنون در حال استفاده از آن هستید، بدون ساختار دودویی كار نمی كند. او همچنین در جنگ جهانی دوم كد آلمانی انیگما را شكست كه بدون آن اگر نگوییم پیروزی بر نازی ها غیر ممكن باید بگوییم بسیار دشوار بود. هر چند او هیچگاه چیزی نساخت ولی اثر كار بزرگی كه در صنعت كامپیوتر انجام داد او را به این جایگاه رسانید.

8- میخائیل كلاشینكف

هر چند بیشتر قسمت های كلاشینكوف AK-47 از اسلحه های دیگر اقتباس شده بود ولی این كار با زیركی و ظرافت زیادی انجام شده بود. در حقیقت طراحی ساده اسلحه ای تقریباً بی عیب كه كارایی فوق العاده ای داشت. سبب شد سازنده اش را به عنوان یك نابغه مطرح كند. تولید این اسلحه ارزان تمام می شد استفاده از آن بسیار ساده بود به راحتی نمی شكست و بعد از پنجاه و اندی سال هنوز تولید می شود. از روی این مدل انواع مختلفی اسلحه ساخته شده است و آن را می توان یكی از بهترین های تاریخ دانست كه قدرت نفوذ بالایی دارد.

7- ارشمیدس

ارشمیدس مردی است كه نمی توان افتخار را از او دور دانست. او مهندسی است كه می گویند توانست با تعداد زیادی آینه كشتی دشمن را به آتش بكشد. یا می گویند جرثقلی ساخته بود كه می توانست كشتی های رومی را بلند كند و در هم بكوبد. هر چند درباره صحت و سقم این حرف ها مدرك معتبری در دست نیست ولی هنوز افتخارات بزرگی وجود دارد كه به او نسبت می دهند. كه به تعدادی از آنها اشاره می كنیم: محاسبه عدد پی یا همان 3.14 معروف، مارپیچ ارشمیدسی كه وسیله ای بود برای بالا آوردن آب مورد نیاز كشاورزی و كار معدن استفاده می شد. او همچنین در استفاده از اهرم ها و قرقره ها روش های جدیدی را خلق كرد. چندین منجنیق ساخت. و در علم ریاضی مطلبی را عنوان كرد كه مهندسی امروز بدون آنها وجود نداشت.

6- اولیور و ویلبر رایت

افراد زیادی قبل از این دو نفر سعی كردند پا به عرصه هوانوردی بگذارند ولی اكثر آنها كارشان از نظر مهندسی بی ارزش بود. اما برداران رایت كسانی بودند كه توانستند به طور واقعی مهندسی هوانوردی را پایه گذاری كنند. آنها زمانی موفق به پرواز شدند كه تصور افراد از علم هوانوردی چیزی شبیه به حركت بر روی زمین بود. ولی برادران رایت دیدگاه جدید برای این علم خلق كردند. برای اینكه پرواز قابل كنترل باشد سیستم سه محوری ساختند كه برای پرواز یك ضرورت بود. همچنین برادران رایت اولین افرادی هستند كه ملخ هواپیما را با دید آیرودینامیكی ساختند.

5- هرو اهل اسكندریه

این مرد 50 سال قبل از میلاد مسیح یك انقلاب صنعتی را آغاز كرد. او چرخی ساخت كه با نیروی بخار به حركت در می آمد و یك گوی را می چرخاند. هر چند او نتوانست دیگران را قانع كند كه دستگاه او چقدر می تواند مفید باشد و اختراعش در حد یك اسباب بازی باقی ماند. ولی او را می توان پایه گذار توربین های بخار دانست.  او همچنین نوشته هایی درباره پنوماتیك، ریاضی و فیزیك دارد.

4- جمیز وات

جمیز وات موتر بخار را به صنعت معرفی كرد و انقلابی در صنایع آن زمان بوجود آورد. گاورنری ( یك كنترل كننده سرعت مكانیكی ) كه او ساخت موتور بخار را در دور مطلوب نگاه می داشت. ساخت یك كنترل كننده دور برای موتور های بخار كار بسیار ظریفی بود. او اصلاحات زیادی روی موتور های بخار انجام داد. تا جاییكه امروزه ما او را یكی از برترین مهندسان تاریخ می دانیم.

3- توماس ادیسون

ادیسون را می توان یكی از پركارترین مخترعان تاریخ دانست. او ركورد 1097 اختراع ثبت شده را دارد.ادیسون صنعت عكاسی را توسعه داد، لامپ رشته ای، دوربین تصاویر متحرك، پروژكتور برای نمایش تصاویر متحرك و صد ها اختراع دیگر دارد. او همچنین نخستین نیروگاه برق و سیستم توزیع آن را ساخت. بدون اختراعات او دنیای مدرن كنونی غیر قابل تصور بود.

2- نیكلا تسلا

بی شك نیكلا تسلا بزرگترین مهندس برق همه دورانهاست. از اختراعات او می توان به لامپ فلورسنت، بوبین تسلا، موتور القایی و برق سه فاز اشاره كرد. او سیستم مولد جریان AC را ساخت كه از یك موتور و یك ترانسفورماتور ساخته شده بود. بعضی ها می گویند او قرن بیستم را اختراع كرد. ولی متاسفانه در آخر عمر مشكلات روانی پیدا كرد و مرگ خوبی نداشت. اما كار های پر ارزش او همیشه در یاد ها باقیست.

1- لئوناردو داوینچی

شاید داوینچی را بتوان یكی از خیال پرداز ترین مردان تاریخ دانست. لئوناردو  بسیاری از اختراعات كنونی را از هلی گوپتر گرفته تا تانك و زیردریایی پیش بینی كرده بود. بعدها مهندسان ثابت كردند بسیاری از رویا های او مانند چتر نجات، پل ها وسیستم های حمل نقل و... قابل ساخت و استفاده اند. لئوناردو وسایل انقلابی بسیاری طراحی كرد. لئوناردو را بی شك می توان بزرگترین مهندس طراح دانست.

مهندسان بزرگ قابل احترام دیگری وجود دارند كه ذكر نام آنها را در اینجا ضروری می دانم.

الی ویتنی ماشین پنبه پاك كنی

رودولف دیزل - موتور دیزل

ورنر ون بران - سیستم موشكی

انریكو فرمی و لئو اسزیلارد - اولین راكتور هسته ای


http://www.caldanainternational.com/tour/
5 اردیبهشت 98 02:22
激安ブランドスーパーコピー代引き専門店当店は海外高品質のブランドコピー 代引き,スーパーコピー 代引き通販人気老舗です。 2013新作 ルイヴィトン コピー代引き
http://musafir.org/projects
5 اردیبهشت 98 02:22
トップブランドコピー通販-スーパーコピーブランド激安市場
https://www.willpowerinstitute.com/author/administrator/
5 اردیبهشت 98 02:21
シャネル財布コピー
http://sewingbymoonlight.com/2014/01/multitasking/
3 اردیبهشت 98 12:54
スーパーコピーブランドN級品ブランドコピー!スーパーコピー時計専門店!
http://www.reedstargetshootingclub.co.uk/sitemap
2 اردیبهشت 98 00:43
ブ弊社大好評ではは正規品と同日本最大級ブランドコピーiPhone7/iphone7 plus/iphone5s/iphone8/ iphone8plus 携帯ケース
http://www.djtsurfacing.co.uk/driveways
28 فروردین 98 11:55
ブランド靴コピー、ブランド靴コピー通販激安人気大定番!大注目ブランド靴コピーN品
https://www.nederlandinn.nl/startersprogramma/
18 فروردین 98 15:18
ブランド コピー 代引き 安心 , ブランド 激安 代引き , ブランド 腕時計
http://www.amfms.ro/anexa
17 فروردین 98 15:34
真のスーパーコピー品質をお届けするルイヴィトンブランドコピー販売
Jonathon
16 آذر 96 22:49
I am really thankful to the holder of this site who
has shared this great post at at this place.
best psychic medium reading
10 آبان 96 17:58
سلام پاراگراف دلخواه خود را در مورد رسانه های چاپی، ما همه با رسانه ها آشنا می شویم یک منبع فوق العاده از اطلاعات است.
best supplement insurance plans
10 آبان 96 17:29
در این لحظه من بعد از آن صبحانه می خورم
صبحانه خوردن دوباره برای خواندن اخبار بیشتر.
drucillastarrick.weebly.com
18 مرداد 96 09:59
I am curious to find out what blog system you're working with?
I'm experiencing some small security issues with my latest website and I'd like to find something more
safeguarded. Do you have any solutions?
anonymous std testing
5 تیر 96 16:05
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا نه نشستن
درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع قادر
به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.

من این مشکل خود را با فراز در منطق و یک ممکن است را سادگی
به کمک پر همه کسانی شکاف. در صورتی که شما
در واقع که می توانید انجام من را بدون شک
تا پایان در گم.
Thao
25 اردیبهشت 96 08:45
Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks
of hard work due to no backup. Do you have any methods to
stop hackers?
manicure
19 فروردین 96 14:33
Appreciate this post. Will try it out.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر